V hlavním městě Moldavska Kišiněvě byl na ulici Alba Julia postaven vícepodlažní dům, který má poskytnout bydlení pro lidi, kteří se podíleli na likvidaci následků černobylské katastrofy. V domě je k dispozici 80 bytů pro osoby, kteří nikdy nevyužili sociální dávky nebo zvýhodnění. Návrh zákona o převodu těchto bytů do osobního vlastnictví byl schválen moldavskou vládou, informuje server agora.md.
Příjemci těchto bytů budou vybíráni na základě určených kritérií a to bez ohledu na pohlaví, etnický původ, jazyk, náboženství, přesvědčení nebo místo bydliště.
Kritéria pro získání těchto bytů zahrnují:
- Musí být občanem Moldavska.
- Má osvědčení o účasti na likvidaci následků černobylské katastrofy.
- Nevlastní dům/byt, pozemek určený k výstavbě, nebo rekreační nemovitost jak v Moldavsku, tak v zahraničí.
- Ti, kteří nepřijali podporu od státu, centrálních nebo místních veřejných orgánů, nebo neprospěli na projektech realizovaných státem při nákupu nebo výstavbě domu.
Na stavbu bytů pro černobylské likvidátory bylo alokováno 67 milionů leů (84,6mil Kč) ze moldavského státního rozpočtu. Podle místních statistik k 1. lednu 2023 z více než 3500 účastníků likvidace černobylské katastrofy, kteří pocházeli z Moldavska, žilo 1733 lidí, z nichž 1604 lidem byla přidělena různá stupně invalidity.
Tímto způsobem chce Moldavsko projevit vděčnost těm, kteří riskovali své životy při likvidaci následků jedné z nejvážnějších jaderných havárií v historii. Byty v Kišiněvě jim mají poskytnou zasloužené bydlení a bezstarostnější budoucnost.
Náš komentář: To že se na bývalé likvidátory myslí i v dnešní době, velmi ceníme. Nicméně osob, kteří prakticky nic nevlastní, a přitom nikdy nevyužili pomoc státu, asi moc nebude. Podle náročnosti práce při likvidaci havárie se často jedná o lidi s různými zdravotními následky, se sníženou pracovní schopností, či invaliditou v předdůchodovém/důchodovém věku – kteří často pomoc od státu potřebují. Otázka tedy je, zda tyto byty dostanou ti, kteří by to opravdu potřebovali.