Ukrajina a Japonsko mají na oběžné dráze Země dvě nové družice, pomoci kterých budou společně zaznamenávat radiaci, fotit a monitorovat přírodu v okolí jaderných elektráren Černobylu a Fukušimy. Družice na oběžnou dráhu vynesla ukrajinsko-ruská raketa Dněpr, která úspěšně odstartovala 19.6.2014 ve 21:11:11 středoevropského času z ruské odpalovací základny Jasny (Пусковая база Ясный). Základna se nachází tady: maps.google.com
Obě družice pojmenované Hodoyoshi-3 (56,5 kg) a Hodoyoshi-4 (63,7 kg) vyvinula tokijská univerzita a každá z nich stála 300 milionů japonských jenů (asi 2,9 milionů dolarů).
Tento společný ukrajinsko-japonský projekt, o kterém jste se mimo jiné mohli dočíst tady, původně počítal s vysláním družic do vesmíru už koncem roku 2013. Projekt ale nabral zpoždění. Podle vyjádření vedoucího projektu a profesora tokijské univerzity Shinichia Nakasuka nemělo současné zvýšené napětí mezi Ukrajinou a Ruskem na stav projektu žádný vliv.
Raketa Dněpr
Raketa Dněpr byla původně vyvinuta v SSSR jako mezikontinentální balistická střela s názvem SS-18. Po konci studené války se upravila a dnes slouží jako komerční vesmírná raketa. Třístupňová raketa Dněpr měří 34,3 metrů na výšku s průměrem 3 metry.
Let rakety Dněpr z 19.6.2014 vynesl společně se dvěma japonskými družicemi také 31 dalších menších družic, celkem ze 17 zemí. Více informací o letu najdete na stránkách kosmotras.ru
Zdroje
(EN) – http://mainichi.jp/…
(RU) – http://www.kosmotras.ru/
Chtěli byste doplnit nebo upřesnit článek? Můžete tak učinit tady »