Povětrnostní podmínky, které panovaly po černobylské havárii v roce 1986 zapříčinily, že značná část Evropy byla kontaminována radioaktivním spadem. Důsledkem toho musela být nejhůře zasažená území vysídlena a izolována, čímž vznikly takzvané „mrtvé“ zóny. Svojí zónu má tak dnes kromě Ukrajiny a Běloruska i samotné Rusko, které nyní po 28 letech plánuje snížit plochu své zóny o více než polovinu.
Rusko mění hranice své kontaminované zóny
Ruská vláda zveřejnila na svém oficiálním portálu informaci (tady), že ruská zóna radioaktivní kontaminace, která v současné době v sobě zahrnuje 4413 měst a obcí ve 14 ruských oblastí, by se měla od 1. ledna 2015 snížit o více než polovinu a to na území o 2161 měst a obcí.
Rusko rozlišuje dva základní typy kontaminovaných oblastí:
- Tou první je zóna povinného vysídlení, která se stala pro lidi z důvodů vysoké radioaktivní kontaminace neobyvatelnou, a proto musela být vysídlená.
- Ta druhá je tzv. zóna dobrovolného vysídlení, kde lidé mohli zůstat, ale platí pro ně řada omezení, které se týkají například zemědělství, nebo chovu domácích zvířat. (Podle různého stupně zamoření žije v těchto oblastech přibližně 1,5 mil. obyvatel).
Plánované snížení plochy ruské zóny se tedy týká především zóny dobrovolného vysídlení, čímž pro lidi přestanou platit veškerá dříve zavedená omezení. Ruská vláda si od této změny slibuje mimo jiné jejich kulturní a hospodářský rozvoj, přilákání investic a tím snížení nezaměstnanosti a zlepšení sociální situace. Někteří odborníci však s názory vlády nesouhlasí a mají spíše opačné názory, které jsou nyní často diskutované.
Samotnou změnu navrhovaného zákona předcházel dlouhodobý průzkum kontaminovaného území a výskytu cesia-137, stroncia-90 a plutonia-239/240 v půdě. Výsledky prokázaly, že výskyt těchto radionuklidů je na mnoha místech podstatně nižší, než připouští ruská norma, a proto již pominuly důvody pro zachovávání dříve zavedených hranic kontaminovaných zón.
Sociální politika Ruska se nezmění
I po změnách, které mají nastat po 1. lednu 2015 zůstane v platnosti sociální politika a pomoc státu. Ta je poskytovaná obyvatelům těchto kontaminovaných oblastí, likvidátorům černobylské havárie a lidem se zdravotním postižením, nebo trpícím nemocemi spojených s nemoci z ozáření.