Aktuality

Německo dá na obnovu Černobylu 200 milionů €

Německo dá na obnovu Černobylu 200 milionů €

25.dubna 2016 se bude při příležitosti 30. výročí černobylské havárie konat mezinárodní dárcovská konference, na které Ukrajina hodlá předložit svým zahraničním partnerům a sponzorům plán rozvoje černobylské zóny. Přestavovaný plán mimo jiné počítá s často diskutovaným záměrem zmenšit plochu černobylské zóny ze současných 30km na 10 kilometrový okruh kolem černobylské elektrárny. Oblasti, které by byly vyjmuty ze 30km zóny, ale ještě nejsou vhodné pro trvalé osídlení, by měli být převedeny na biosférickou rezervaci a nabídnuty vědě.
Německá vláda již k oznámené konferenci uvedla, že plánuje Ukrajině poskytnout na obnovu a rozvoj černobylské zóny 200 miliónů eur (5,4 miliardy Kč). Podle ukrajinského ministerstva pro místní rozvoj by tyto peníze měly být vynaloženy na zvýšení investiční přitažlivosti černobylské zóny, která by tak snadněji přilákala nové investice a další výzkumné projekty, mezi něž například patří i hledání a vývoj alternativních zdrojů energie.
Německo s Ukrajinou dlouhodobě spolupracuje na výstavně nového sarkofágu a pečlivě při tom sleduje rostoucí náklady na jeho výstavbu, kterou z velké části finančně pokrývá jak Evropská banka pro obnovu a rozvoj, tak i jednotlivé členské země EU, USA, Japonsko a mnoho dalších. Připomeňme, že náklady na výstavbu nového sarkofágu již vystoupaly z původních 935 miliónů € na 1.5 miliardy €. Nový sarkofág by měl být do konce roku 2016 přesunut nad havarovaný 4.blok a úplné dokončení stavebních prací by mělo skončit o rok později.

Zdroje:

(RU) – health.unian.net
(UA) – unn.com.ua

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Přečíst nahlasStránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Přečíst nahlasDne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená