V loňském roce začalo plánované vypouštění chladícího rybníku, jehož voda se v černobylské elektrárně využívala na chlazení reaktorů. Dnes je již elektrárna odstavená. Vodní kanály, kterými se do elektrárny přiváděla voda, jsou přehrazené a rybník se tak využívá už jen minimálně. To je také jeden z hlavních důvodů, proč se začalo s jeho vypouštěním. Do dnešní doby klesla vodní hladina rybníku přibližně o jeden metr a ve většině případů se začalo odhalovat holé, kamenité, nebo jílovité dno.
Mapa chladícího rybníku u černobylské elektrárny
Foto: Stav chladícího rybníku k 25.3.2015
Zatím nikdo nedokáže přesně říci, co se na dně rybníka bude dále nacházet, ale předpokládá se, že dno a bahnité sedimenty budou silně kontaminovány radionuklidy Cesia a Stroncia, což s vypouštěním nese značná rizika.
Při vzdušné erozi vysušeného a kontaminovaného dna hrozí, že se s prachovými částicemi budou do ovzduší uvolňovat i radionuklidy, které se mohou významně šířit i mimo rybník. Vědci proto pečlivě moniturují radiační situaci jak na březích rybníka, tak i v jeho okolí. Řízené snižování hladiny proto probíhá velice pomalu a podle radiační situace může vypouštění trvat i několik let.
Některé zajímavosti o chladícím rybníku
- Maximální vodní plocha: 23 km2
- Maximální objem: 160 milionů m3 vody
- Rybník byl vybudován v původním korytě řeky Pripjati, která se svedla do nového koryta
- Provozní hladina rybníku byla 7 metrů nad hladinou řeky Pripjati
- Pro udržení správné výšky vodní hladiny se musí do rybníku nepřetržitě čerpat voda
Více informací o chladícím rybníku si můžete přečíst v článku: Řeka Pripjať a chladící rybník
Zdroje informací
(UK) – www.chnpp.gov.ua