Aktuality

33. výročí černobylské havárie

Černobylská jaderná elektrárna – duben 2019

Přátelé, dnes v noci 1 hodinu a 23 minut uběhlo přesně 33 let od jaderné havárie v Černobylu na níž měl nemalý podíl lidský faktor. Následně uvolněná radiace připravila o střechu nad hlavou přes 100 tisíc lidí a nikdo přesně nedokáže říct, kolik lidí na její následky zemřelo, či ještě zemře. Nemáme tím na mysli jen 30 přímých obětí z řad zaměstnanců elektrárny a hasičů, kteří v osudnou noc 26.4.1986 zasahovali na hořícím 4. bloku, ale celkové oběti na životech, kterým radioaktivita přispěla ke smrtelnému onemocnění se špatným koncem. Odhady se zde totiž velice různí a to od 4 tisíc obětí (odhaduje WHO Mezinárodní zdravotnická organizace) až po 40 tisíc a více, jak např. uvádí britský radiobiolog Ian Fairlie. Skutečnost se pravděpodobně nikdy nedozvíme…

Datum 26.4. není proto dnes jen Světovým dnem duševního vlastnictví, ale především i Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl, kdy si milióny lidí na celém světě Černobyl připomínají. Tak jako každý rok bývají největší vzpomínkové akce na Ukrajině (například takto ve Slavutyči) a Bělorusku, tedy v zemích bývalého Sovětského svazu, jenž byly nejhůře zasažené. Je však nutné podotknout, že dnešní nová generace lidí už moc znalostí a zájem o Černobyl nemají, což je samozřejmě veliká škoda, neboť i po tolika letech každého z nás nepřímo ovlivňuje (např. kontrola poražené divoké zvěře, či potravin z určitých oblastí, bezpečnost v jaderné energetice, PC hry atp.)

Černobylská elektrárna - duben 2019
Černobylská jaderná elektrárna – duben 2019

Černobyl dnes

Území Černobylské zóny se neustále mění, příroda je čím dál více dominantnější a na mnoha místech pomalu ustupující zamoření mění i přístup lidí k ní. Letos třeba svou uzavřenou zónu oficiálně turistům zpřístupňuje i Bělorusko. Dalším v tomto roce významnější událostí je spuštění zkušebního provozu dosud budovaných vnitřních částí nového sarkofágu, který na konci roku 2016 překryl původní sarkofág postavený v roce 1986. V případě, že vše bude v pořádku a úspěšný bude i následně roční pilotní provoz, získá elektrárna licenci na oficiální provoz a bude se moct začít s rozebíráním kritických částí starého sarkofágu. Na konci roku se také plánuje dokončení Meziskladu vyhořelého jaderného paliva „suchého“ typu (ISF-2), kde se budou skladovat vyhořelé palivové soubory z bloků 1, 2, a 3. Stavbu za 387,5 miliónů € (á 10 miliard Kč) je financována z Účtu pro jadernou bezpečnost Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Rozjetých projektů je v Černobylu mnoho a bude trvat ještě několik desetiletí, ne-li staletí, než člověk dá do pořádku to, způsobil během jednoho okamžiku v roce 1986.

Video – Jak bude fungovat Mezisklad vyhořelého jaderného paliva „suchého“ typu (ISF-2)

 


 

Chtěli byste navštívit Černobyl? Pojeďte s námi!

 

 

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Přečíst nahlasStránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Přečíst nahlasDne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená