Aktuality

Norsko pomáhá Černobylu

IFE

30. listopadu 2012 byla v Oslu podepsána mezivládní dohoda o spolupráci mezi Ukrajinou a Norskem v oblasti jaderné bezpečnosti a radiační ochrany na Ukrajině. Tato spolupráce započala již v roce 2006 a nyní byla doplněna o nové projekty zaměřené především na černobylskou jadernou elektrárnu. Do této doby zde Norové proinvestovali  již 8 miliónů norských korun.

Vizualizační centrum
Snímek scénáře při modelování reálných akcí pracovníků v reálném jaderném prostředí a s radiační vizualizací.
Foto: ife.no

Norský institut IFE (Institut pro energické technologie) má za cíl zde vytvořit vizualizační centrum. V něm budou zaměstnanci pracovat interaktivně s 3D modely. Centrum bude sloužit pro plánování, školení a zavádění pracovních postupů na demontáž jaderných zařízení v odstavených reaktorech černobylské elektrárny.
Vznikne tak několik scénářů pro plánování a výcvik k provádění různých úkonů. Tím se výrazně sníží náklady na pracovní sílu a radiační zátěž na pracovníky při likvidování radioaktivních materiálů.

15. až 16. ledna 2013 v jaderné elektrárně Černobyl proběhlo setkání se zástupci elektrárny a panem Terje Johnsenem, vedoucím vývojem softwaru IFE z Norska. Během setkání byly projednány organizační a technické požadavky, které je nutné splnit pro úspěšný vznik centra. Dále byl seznámen s černobylskou oblastí a výstavbou nového sarkofágu, což může být základem pro další spolupráci.

Zdroj informací: ife.no, Chnpp.gov.ua

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Pripjať a elektrárna
Aktuality

Vítejte na ChernobylZone.cz

Stránky se věnují havárii v černobylské jaderné elektrárně, kde 26. dubna 1986 v 1:23 hodin v noci došlo k jedné
autobus
Aktuality

Evakuace Černobylu v zimě 2012

Dne 11. prosince 2012 byl v městě Černobylu vlivem povětrnostních podmínek a hustého sněžení vyhlášen stav nouze. Byla nařízená evakuace