Ukrajina

Ukrajina

 

Základní údaje

Tento východoevropský stát s více jak 45,5 mil. obyvatel je hned po Rusku druhým největším evropským státem. Svou rozlohou 600 tisíc km2 je více jak 7,5 x větší než Česká republika.
Do roku 1991 byla Ukrajina součásti SSSR, kdy po jeho rozpadu získala 24. prosince 1991 samostatnost.


Zvětšit mapu

Ukrajina se dělí na celkem 27 správních celků (obdoba našich krajů) z toho jedna je autonomní republika Krym a 2 města se zvláštním statusem (Kyjev a Sevastopol).

Hlavním a zároveň největším městem je Kyjev, který se svými 2,7 mil. obyvatel leží na nejdelší ukrajinské řece Dněpr. Historie města sahá až do 5. – 6. století n.l. a dnes je kulturní, hospodářské centrum země a významným dopravním uzlem.

Země je převážně rovinatá, pouze na jihozápadě se rozpínají Karpaty, jejichž nejvyšší hora je Hoverla (2061 m.n.m), která je zároveň i nejvyšší horou Ukrajiny. Na jihu krymského poloostrova jsou pak Krymské hory s výškou kolem 1500 m.n.m.

Hospodářství a ekonomika

Většina oblasti jsou díky kvalitní půdě a podnebí ideální pro zemědělství a o Ukrajině se vždy mluvilo jako o obilnici Evropy. Zemědělství vlivem rozpadu SSSR a změnou vlastnických práv zasáhl významný propad, ze kterého se stále vzpamatovává.
Ukrajina už od svého vzniku vždy patřila mezi chudší státy Evropy a ke zlepšení stavu nepřispěla ani celosvětová krize z roku 2009, kdy ukrajinskou ekonomiku tvrdě zasáhla. Vláda proto musela přijmout mezinárodní finanční pomoc.

Ukrajinská vlajka
Ukrajinská vlajka

Ve zkratce

  • Úřední jazyk: Ukrajinština, na Krymu také ruština
  • Měna: Ukrajinská hřivna UAH
  • Státní zřízení: Polo-prezidentské
  • Náboženství: Nejvíce zastoupené pravoslavnou, po ní řeckokatolickou církví
  • Sousední státy: Rusko, Bělorusko, Rumunsko, Moldavsko, Polsko, Slovensko
  • Členství: Společenství nezávislých států, OSN, Rada Evropy, OBSE, WTO, GUAM, BSEC
  • MPZ Mezinárodní poznávací značka: UA
  • Internetová doména: .ua

Kultura

Veliký vliv na kulturu a tradice má náboženství, Rusko a za dobu nadvlády mělo i Polsko. V době carského Ruska, byly ukrajinské tradice i umění utlačovány, což nepovolilo ani za dob SSSR. I přes stálou snahu o rusifikaci, se v 19.stol. za ukrajinského národního obrození podařilo částečně ukrajinštinu zavést zpět, což vedlo opět ke snahám o její zákaz.
Od osamostatnění bylo obnoveno mnoho venkovských slavností, písní, tanců a nyní folklór začíná pronikat i do současného pop-music.

Turistika

Ukrajina je hojně navštěvovanou a pro nás levnou zemí. Nejčastěji ji navštěvují rusové a turisté ze zemí EU. Nejnavštěvovanější je Kyjev, Krym a historické města jako třeba Lvov, Oděsa, Charkov a mnoho dalších. Stoupající zájem je také o návštěvu Černobylu. Oblíbená je i mezi českými turisty, kteří nejčastěji míří na Zakarpatí.

Více o Ukrajině

 

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *