Den 26.dubna 1986 se neslavně zapsal do lidské historie jako dnem, kdy na Ukrajině, která v té době byla součástí Sovětského svazu, došlo k největší jaderné havárii, jejichž následky si lidstvo ponese ještě velmi dlouho. Právě dnes je to přesně 32 let, kdy zaměstnanci Černobylské jaderné elektrárny prováděli v noci z 25. na 26.dubna bezpečnostní test, který se vymkl kontrole. Přehřátí reaktoru a jeho následný výbuch v 1 hodinu 23 minut vychrlil ze svých útrob tuny silně radioaktivního materiálu s prachem, který během několika dní zamořil většinu Evropy.
Prvních 30 obětí bylo z řad zaměstnanců elektrárny a hasičů, kteří v prvních hodinách bojovali s požárem 4.bloku a podle zveřejněné studie z roku 2016 (Dr. Ian Fairlie) může Černobyl připravit o život celkem až 40 tisíc lidí, což je 10x více, než tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Tak jak tak, přesné číslo se nikdy nedozvíme, a proto je důležité si havárii v Černobylu připomínat jako varování, kam až může lidská činnost dojít.
Černobyl dnes
Je to už 32 let, co v okolí Černobylu probíhá nepřetržitá likvidace následků této havárie. Podle posledních informací, které nedávno vydala Správa černobylské zóny, se úroveň radiace v uzavřené Černobylské zóně snížila od roku 1986 do dneška až 10 000x a o dalších 10x se snížila v okolí elektrárny. Na jednu stranu to jsou krásná čísla, nicméně to stále neznamená, že by se už do Černobylu měli natrvalo vrátit lidé. Pořád je mnoho silně kontaminovaných míst a třeba jen do 10 km okruhu od elektrárny se lidé nevrátí zveřejněným odhadem ještě 24 tisíc let. V každém případě, z celkové plochy Černobylské zóny 2 600 Km2 je nově o ploše 2 270 Km2 vytvořena ekologicko-biosférická rezervace (tzv. „zelený nárazník“ mezi elektrárnou a zbytkem Ukrajiny), kde dnes podle vědců žije okolo 54 zvířat a 115 rostlin uvedených v červené knize Ukrajiny. Z toho důvodu zde má vzniknout vědecká laboratoř pro provádění výzkumu a terénních prací. Nicméně tato rezervace nemá na hranice a režimu Černobylské zóny vliv. Stále je pro veřejnost uzavřena a vstup do ní je umožněn pouze na speciální povolení.
Tak jako v předchozích letech, se i letos v Černobylské zóně chystá a dokončuje několik větších projektů. Tím asi v současnosti nejdůležitějším, je dokončení nového sarkofágu a jeho uvedení do běžného provozu. Mělo by se tak stát v listopadu 2018 a jakmile bude hotovo, začnou přípravy na demontáži starého sarkofágu z roku 1986, jehož statika je na hranici zřícení a musí být proto podpírán.
Další letošní prioritou je dokončení provozů na zpracování tekutých/tuhých radioaktivních odpadů a vyhořelého paliva, které by se následně mělo po dobu 100 let skladovat v připravovaném skladišti ISF-2, který se buduje v blízkosti elektrárny (mapa).
Oba tyto projekty zapadají do vize, kdy se z Černobylské zóny, nebo spíše její z vnitřní 10 km části, vytvoří speciální průmyslová zóna na zpracování a uchovávání radioaktivní odpadů a to dle mezinárodních standardů a s ohledem na životní prostředí.
Výročí havárie 2018
V nejhůře postižených zemích – na Ukrajině, v Bělorusku a Rusku již tradičně 26. dubna probíhají vzpomínkové akce, mše a setkání. Různé akce se pořádají i u nás, jako třeba každoroční filmový festival Černobylfest, který se konal 24.dubna v Českém Krumlově (pozvánku jsme zveřejnili tady). Pokud jde o budoucí akce, tak 10.května se v Brně koná přednáška v univerzitním kinu Scala. Do konce dubna si pak můžete zajít do Králík na výstavu fotografa Jana Čumi, nebo si zajet do České Vsi na přednášku, která by se měla konat 23. května v místním muzeu.
Chtěli byste navštívit Černobyl? Pojeďte s námi!