Černobyl potřebuje Tvou pomoc!

Vážení přátelé, teď je ten správný čas na Vaší pomoc černobylské zóně – pojďte, uklidíme ji! Podpořte nás velkorysostí a staňte se dobrovolníkem.

Jdeme do toho 5.-6. a 7.-8.dubna!

<style>h1.title { font-size: 60px!important; font-weight: normal; text-align: center;} .fluid-width-video-wrapper { width: 100%; height: 190px !important; position: relative; padding: 0; } .post-thumbnail {display:none;}</style>
Pripjať

Pomozte nám zachovat důležitou součást lidské historie, aby se i Vaše děti mohly poučit z černobylské katastrofy, která je našim společným dědictvím!

Před 30 lety byla Pripjať s Černobylem výkladní skříní Sovětského svazu, avšak v jednu chvíli se šťastné lidské životy navždy změnily…. a s nimi celý svět!

V černobylské jaderné elektrárně došlo 26.dubna 1986 v 1:23 na 4 reaktoru ke dvěma mohutným explozím. Zatímco podle oficiálních zpráv zemřelo v důsledku černobylské havárie 30 lidí, dalších tisíce lidí stále trpí nemocemi souvisejících s havárií a další milióny lidí žije i dnes v oblastech zamořených radioaktivním spadem.

Černobylská zóna a město Pripjať se staly památníkem života, obrovské tragédie a odolnosti přírody. Jedná se o skanzen z éry studené války, místo, které nám připomíná jak hranice našich znalostí tak i arogance člověka, která může utvářet osud milionů lidí. Černobylská zóna fascinuje milióny lidí, kteří vyhledávají ticho, ponurou, až strašidelnou atmosféru, nebo třeba rádi zažívají okamžiky plné osobních úvah o tom, jak vedeme naše životy.

Při zpětném pohledu na staré fotografie pořízených před nehodou a fotografie z dnešní doby, zarmoutí minimálně dvě věci…Za prvé soucit s lidmi, kteří přišli ze dne na den o všechno. A za druhé všudypřítomné graffiti, vandalismus a nepořádek. Bohužel, někteří návštěvníci zóny nemají k těmto místům a jejich historii zasloužený respekt a zanechávají za s sebou hordy odpadků.

Boj o záchranu Černobylu

Jsme nadšenci, kteří znají příběh Černobylu, minulost i přítomnost černobylské zóny a přejeme si z celého srdce zachovat tento jedinečný a svým způsobem krásný svět pro budoucí generace a pro ty, kteří se jej teprve chystají navštívit a prozkoumat.
Našim cílem je vyčistit černobylskou zónu od veškerého odpadu, který zde po černobylské katastrofě v roce 1986 zanechali turisté, pracovníci zóny a stalkeři. Odhadujeme, že jenom v samotné Pripjati se nachází až 10 tun odpadků, které patří na skládku, anebo by se měly ekologicky zlikvidovat.

CHERNOBYLwel.come, Chornobyl Exclusion Zone Administration, Ukrajinské národní muzeum Chornobyl v Kyjevě vytvořili společně se svými partnery, mezi něž patří i ChernobylZone.cz a doČERNOBYLU.cz, neziskový projekt na CLEAN UP CHERNOBYL  – tj. za účelem vyčistit od odpadků černobylskou zónu, města Černobyl, Pripjať a Černobyl-2 (DUGA radar) za pomocí dobrovolníků – lidí jako ty, kterým není Černobyl lhostejný ani jeho dědictví našim potomkům. Ke 30. výročí černobylské havárie chceme světu ukázat černobylskou zónu nejlepším a nejčistším možným způsobem. Je to jedinečná šance pro nás všechny, odpovědné přátelé černobylské zóny, aby se naše přání stalo skutečností a Černobyl byl čistý.

 

Pripjať

Naším cílem je…

Ručně vyčistit všechna místa v Pripjati o rozloze zhruba 14 kilometrů čtverečních.

Ručně vyčistit město Černobyl a Černobyl-2 (DUGA radar).

Zaměstnat alespoň 20-100 dobrovolníků, kteří budou mít k dispozici veškeré potřebné ochranné pomůcky (ochranné oděvy, respirátory, rukavice), dozimetry, ubytování s plnou penzí (bez alkoholu), dopravu, průvodce, školení v oblasti radiační bezpečnosti.

Naplnit a odvést více než 10.000 pytlů plných odpadu (většinou plast), celkem – až 15 tun.

Všichni lidé a dobrovolníci, kteří se budou chtít do projektu CLEAN UP CHERNOBYL v Černobylu zapojit, budou mít hrazené veškeré s tím spojené výdaje, což znamená, že budou mít zdarma dopravu z Kyjeva do Černobylu a zpět, dopravu po zóně, potřebné povolení a pojištění, nocleh v Černobylu, plnou penzi (snídaně, oběd, večeře) a veškeré pracovní ochranné pomůcky. Pozor, není hrazena doprava z ČR/SK.

Veškeré náklady budou hrazeny z probíhající veřejné sbírky a budeme proto rádi, pokud se nám rozhodnete přispět, nebo se stanete dobrovolníkem a pomůžete nám vyčistit Černobyl od odpadků.

Pro vyčištění alespoň nejnavštěvovanějších částí města Pripjati je stanovený rozpočet 5,000 USD (123 tisíc Kč). Získáme-li více prostředků, umožní nám to vyčistit větší plochu!

Pripjať

Fixní náklady

 • Příprava kampaně 200 USD (4 900 Kč) 33.3% 33.3%
 • Průběh, podpora a organizování 200 USD (4 900 Kč) 33.3% 33.3%
 • Dary pro příznivce (trička, pohlednice a jejích odeslání) 200 USD (4 900 Kč) 33.3% 33.3%
 • CELKEM: 600 USD (14 700Kč) 100% 100%

Variabilní náklady na jednoho dobrovolníka

 • Doprava (z Kyjeva do Černobylu a zpět) – 30 USD (740 Kč) 0.6% 0.6%
 • Hotel – 20 USD (490 Kč) 0.4% 0.4%
 • Plná penze (2 dny) – 25 USD (610Kč) 0.5% 0.5%
 • Ochranné pomůcky – rukavice, respirátory, jednorázové návleky na obuv, dozimetry, hygienické a čisticí prostředky – 110 USD (2 700Kč) 50% 50%
 • Pracovní pomůcky – plastové pytle, odpadové kontejnery, trakaře – 25 USD (610Kč) 11.3% 11.3%
 • Diplomy a děkovné trička – 10 USD (250 Kč) 0.2% 0.2%
 • CELKEM: 220 USD (5 400Kč) / dobrovolník 100% 100%

S 20-ti dobrovolníky po dobu 2 dnů plánujeme vyčistit alespoň 25% nejnavštěvovanějších míst Pripjatě.

Akce již skončila

Pripjať

Naše další cíle…

10.000 USD = 40 dobrovolníků. Budeme moct vyčistit polovinu Pripjatě!

20.000 USD = 80 dobrovolníků. Páni! Budeme moci vyčistit celou Pripjať!

30.000 USD = 120 dobrovolníků. Uklidíme celou Pripjať a k tomu i celý Černobyl-2 (Duga radar)

40.000 USD = 160 dobrovolníků. Díky vám už s těmito prostředky zvládneme vyčistit jak celou Pripjať, Černobyl-2 (DUGA radar), tak i město Černobyl, společně s Kopači a Zálesí – tedy většinu nejnavštěvovanějších míst černobylské zóny. 🙂

DĚKUJEME ZA VAŠÍ PODPORU!

Nejčastější dotazy

1.) Budete zveřejňovat informace a aktuální stav?

Ano! V průběhu celé akce se budou zveřejňovat aktuální fotky videa a zprávy.

2.) Jaká bude pracovní doba dobrovolníka?

Každý účastník bude pracovat po dobu 2 dní ( maximálně však 8 hodin každý den ) pod organizaci Chernobylwel.come.

3.) Jak bude zajištěna bezpečnost dobrovolníků?

Každý dobrovolník bude proškolen a poučen ohledně radiační bezpečnosti černobylské zóny. Bude používat povinné ochranné pomůcky: pracovní oděv, návleky na obuv, respirátory, rukavice. Vedoucí bude vybaven dozimetrem (bude neustále kontrolovat úroveň radiace). Oblasti určené pro úklid byly pečlivě vybrány tak, aby se zabránilo nebezpečným místům a hotspotům. Každý den bude každý účastník procházet celkovou dozimetrickou kontrolou.

4.) Jak se mohu přihlásit?

Prosím napište na volunteers@chernobylwel.com . Upozorňujeme však, že žadatelé, kteří nás podporují či přispívají a stejně tak jako ti, kteří již navštívili zónu v minulosti, budou mít přednost. Aby bylo možné se připojit k našemu týmu dobrovolníků, musíte mít platný cestovní pas. Musíte být v dobrém fyzickém stavu (bude se hodně chodit, zvedat a přenášet odpad po téměř celých 8 hodin denně). Omezení také platí pro osoby mladší 18-ti let, těhotným, nebo kojícím ženám.

5.) Jak budete dohlížet, aby se nechtěně nevyhodili věci např. z roku 1986?

Dobrovolníci budou instruováni, aby sbírali plastové nebo skleněné lahve, obaly apod. a věci, které byly zjevně ponechány po roce 1986. Po celou dobu budou taktéž přítomni zkušení a dobře informovaní vedoucí jednotlivých týmů, kteří budou na úklid dohlížet.

6.) Co se bude uklízet? Budete čistit zónu také od přerostlé vegetace?

Ne. Budeme odstraňovat pouze odpad zanechaný turisty, pracovníky, stalkery.

7.) Budete odstraňovat i suť a zajišťovat rozpadající se budovy?

Ne. Nechceme měnit nic, co se stalo kvůli účinkům nehody nebo povětrnostním vlivům.

8.) Kam bude odpad umístěn a kdo za něj bude zodpovědný?

Sesbíraný odpad bude přijat na skládky spadající pod správu Černobylské zóny.

9.) Jak dlouho bude „čistící operace“ trvat?

Celkem 4 dny, bude dokončeno 8. dubna 2016, téměř 30 let ke dni černobylské katastrofy.

10.) Proč je projekt CLEAN UP CHERNOBYL tak důležitý?

Musíme udržovat černobylskou zónu čistou a bezpečnou, aby jí mohli bezpečně navštívit i budoucí generace.

11.) Co přijde příště?

Máme v úmyslu i nadále zachovat open-air „muzeum“ ve svém přirozeném stavu. Náš další projekt (2017) se bude týkat opatření k udržení města Pripjatě v původním stavu.

12.) Jak se ujistím, že peníze, které jsem daroval(a) budou použity na úklid černobylské zóny?

Veškeré darované příspěvky se ukládají na speciální německý transparentní účet. Na konci celé akce pak poskytneme našim dárcům podrobnou zprávu o veškerých výdajích. Zaručujeme, že 100% získaných prostředků budou použity pouze pro organizaci a provádění akce CLEAN UP CHERNOBYL.

Chtěli byste se ještě na něco zeptat? Prosím, pište na adresu: volunteers@chernobylwel.com (mluvíme CZ, SK, EN)