Elektrárna

Požár v Černobylské elektrárně v roce 1991

Požár v černobylské elektrárně v roce 1991

Černobylská havárie nebyla v roce 1986 poslední vážnou nehodou, která se v Černobylské jaderné elektrárně stala. O pět let později, v roce 1991 došlo ve strojovně druhého bloku k rozsáhlému požáru. Způsobené škody byly tak významné, že celý blok s reaktorem, který před požárem prošel generální opravou, byl odstaven a úplně vyřazen z provozu. Nehoda tak obnovila děsivé vzpomínky na rok 1986, kdy svět zažil do té doby nejhorší jadernou katastrofu v dějinách lidstva.

Černobylská elektrárna
Černobylská elektrárna – bloky č. .1 a 2.

 

Oheň ve strojovně druhého bloku

K požáru došlo ve strojovně druhého bloku 11. října 1991 v 19:10 kyjevského času a zavinila jej závada na elektroinstalaci. Poškozená izolace kabelů zapříčinila neřízený chod turbogenerátoru. Během 30 sekund došlo vlivem zrychlujících se otáček a silných vibrací k úplnému zničení ložiska na hlavní hřídeli generátoru a porušenou těsností uniklo a vzplálo 180 tun turbínového oleje a 500 m3 vodíku (vodík sloužil jako chladivo). Vzniklý požár byl tak rozsáhlý, že se jeho vlivem zřítila střecha strojovny o ploše 2448 m2 s hmotností 119 tun. S ohněm bojovalo 63 hasičů a podařilo se jim ho uhasit po čtyřech hodinách v 01:10 v noci 12. října.

Požár
Následky požáru. Zdroj: YouTube.com
Následky požáru
Zdroj: YouTube.com

Co se dělo s reaktorem č. 2

Při vzniku požáru běžel reaktor druhého bloku, který měl za sebou generální údržbu na 50% tepelného výkonu a samotným požárem poškozen nebyl. Poškozené však byly bezpečnostní prvky pro regulaci a chlazení reaktoru, a proto byl reaktor při nouzovém odstavení havarijně ochlazován jen částečně za pomocí jednoho hlavního oběhového čerpadla. Pozdější kontrola zjistila, že při ochlazování reaktoru nedošlo k přehřátí aktivní zóny, ani k poškození konstrukce reaktoru. I přesto, že byl reaktor v pořádku, byl nakonec úplně odstaven z provozu.

Radiační situace

Po zkušenostech z rokem 1986 byla situace brána velmi vážně a velmi důsledně se kontrolovala úroveň radiace. Měrění prokázalo, že nehodu doprovázel únik radioaktivních látek do životního prostředí, avšak k významné kontaminaci nedošlo. Zdrojem totiž nebyla samotná nehoda a požár turbogenerátoru, nýbrž zřícená a hořící střešní krytina strojovny, která byla kontaminována v roce 1986 při černobylské havárii. Úroveň radiace však údajně nepřekročila bezpečnou mez a pro zasahující hasiče a zaměstnance elektrárny nepředstavovala nebezpečí.

Video: následky ničivého požáru

Zdroje informací

(RU) – http://www.chornobyl.ru/
(RU) – http://gubkin.info/

2 Comments

  1. Avatar

    Aleš Duroň

    7.12.2014

    Me zajima, jaktoze tam jeste po te nehode z roku 86 pracovali? To uz radiace v Cernobylu byla tak bezvyznamna?

    • Avatar

      Tomáš

      7.12.2014

      Většinu radiace zlikvidovali likvidátoři. Jelikož je ale Ukrajina chudá země a potřebovala elektřinu, tak jim nic jinýho než pokračovat v provozu nezbývalo.

Zanechat komentář

Před odesláním komentáře prosím vyplňte:

2

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Může vás také zajímat...

Starý sarkofág
Elektrárna

Starý sarkofág

Původní železobetonový sarkofág  jehož výstavba začala narychlo v červnu 1986, byl hotov po nepřetržité práci už v listopadu téhož roku.
Černobylská elektrárna
Elektrárna

Černobylská jaderná elektrárna

Černobylská jaderná elektrárna leží na řece Pripjať 16 km jižně od hranic s Běloruskem, 2 km od města Pripjať, 18